Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Strešné boxy

Ako vybrať strešný box?

Pri výbere strešného boxu je potrebné ujasniť si, na aké účely budeme strešný box používať. Hľadám skôr strešný box na batožinu alebo na lyže a snowboardy? Dôležité kritéria, podľa ktorých sa rozhodovať sú: rozmery, výrobca, cena, objem.
 
Chcete rýchle riešenie? Tu sú tipy na populárne autoboxy podľa kritérií:
 

Čo všetko sa dá v autoboxe prepraviť?

Autobox alebo strešný box slúži ako doplňujúci priestor vozidla, takže je možné prepraviť v ňom čokoľvek. Najčastejšie využitie má v zimnom období, vtedy slúži na prepravu lyží a snowboardov.
 
V strešnom boxe je možné prepraviť naozaj čokoľvek, avšak treba dbať na nosnosť autoboxu. Dostatočne veľký strešný box vám umožní previezť lyže, snowboardy a rôzne iné príslušenstvo, ktoré sa vám do batožinového priestoru nezmestia. Autoboxy sú zabezpečené zámkom proti krádeži, čo umožňuje mať batožinu v strešnom boxe aj cez noc bez akýchkoľvek obáv.
 
Pred kúpou strešného boxu odporúčame zistiť dĺžku predmetov, ktoré v ňom budete prevážať, aby sa vám do autoboxu pohodlne zmestili. Náklad je potrebné rozložiť rovnomerne a zaistiť vnútornými bezpečnostnými pásmi, čím zabránite posunom prepravovaných predmetov pri prudkom brzdení. 
 
 

Ako sa autobox montuje na vozidlo?

Autobox sa pripevňuje pomocou úchytov o strešný nosič vozidla. Každý strešný box je uchytený na 4 miestach, dve upevnenia na jednom nosiči a dve upevnenia na druhom. 
 
S narastajúcou cenou boxu stúpa komfort obsluhy, zlepšuje sa povrchová úprava a zjednodušuje montáž. Kým najlacnejší box treba upevniť o nosič ôsmimi skrutkami, tie drahšie majú rýchloupínací systém. Každý výrobca má typ uchytenia odlišný, napoužívanejšie sú rýchloupínacie (ružica, s ktorou sa zvnútra boxu zaklapnú nožičky a obopnú nosič), kovové držiaky (tzv. Učka, taktiež sa inštalujú zvnútra boxu, kde sa dotiahnu na maximum) alebo pomocou šróbov (box sa uchytí o nosiče zvonku pomocou niekoľkých šróbov).
 
 

Na čo sa pripraviť pri kúpe strešného boxu?

Strešný box rozširuje batožinový priestor a tak dokážete prepraviť oveľa viac predmetov. S tým sa však spájajú aj vedľajšie náklady a riziká. Pri úplnom naplnení strešného boxu sa zvýši brzdná dráha, zvýši sa spotreba a vozidlo horšie reaguje pri bočnom vetre.
 
To je najdôležitejšia informácia, na ktorú vodiči nesmú zabúdať. Naplnenie strešného boxu batožinou, ktorá váži 60 kilogramov, zvyšuje najmä ťažisko automobilu. Znamená to najmä zvýšené nakláňanie karosérie a zhoršenie brzdnej dráhy. 
 
Aerodynamické nevýhody strešných boxov sú pomerne známe. Spotrebu dokážu zvýšiť až o 20%. Automobil sa stáva citlivejším aj na bočný vietor, rátať treba aj s aerodynamickým hlukom, najmä pri vyšších rýchlostiach. Pre väčšinu strešných boxov platí rýchlostné obmedzenie do 130km/h. Prirátať treba aj zvýšenie strechy a v prípade automobilu SUV opatrnejšie vchádzať do podzemných garáží. 
 
 
 
Nákupného poradcu dodal: sglcars.sk
Porovnať strešné boxy